zachmurzenie duże
26°
24°
wtorek
Reklama
#Bezpieczny Rower – weź udział w konkursie i wygraj rower!
25 czerwca 2020 r. | 10:23
0
Rozpoczęła się akcja #BEZPIECZNY ROWER, której pomysłodawcą jest Wydział Ruchu Drogowego w Częstochowie przy współpracy z Fundacją Eltrox i Zarządem Terenowym NSZZP w Częstochowie. Przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich użytkowników jednośladów i powstało, by każda wakacyjna podróż była radosnym wspomnieniem. Film, propagujący bezpieczeństwo rowerzystów będzie wyświetlany podczas zajęć online w szkołach i na półkoloniach oraz udostępniony w sieci.

Częstochowska drogówka zainaugurowała akcję #Bezpieczny Rower. Sierż. sztab. Mariola Kowalczyk-Trąbska i st. sierż. Aneta Saternus przeprowadziły zajęcia online z uczniami szkoły podstawowej Sokrates, Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle i Szkoły Podstawowej nr 9 w Czestochowie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas dzisiejszej prelekcji obecny był również zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie asp. sztab. Tomasz Gromek, przewodniczący ZT NSZZP w Częstochowie st. asp. Arkadiusz Kobiela i przedstawiciel fundacji Eltrox Maciej Gołębiowski. Tematem przewodnim spotkania z 10-latkami było bezpieczeństwo rowerzystów. Z filmu, promującego przedsięwzięcie dzieci dowiedziały się jak prawidłowo poruszać się po drodze, jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć każdy rower, by został dopuszczony do ruchu oraz dlaczego tak ważne jest używanie odblasków i kasku ochronnego. Akcja będzie prowadzona przez wakacje w placówkach oświatowych, prowadzących półkolonie dla dzieci i opiekuńczo-wychowawczych na terenie miasta i powiatu częstochowskiego. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych rowerzystów, którzy jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni w przypadku zderzenia z pojazdem.

W ramach prowadzonej akcji ogłoszony został KONKURS, w którym główną nagrodą jest rower. Zadanie konkursowe polega na nagraniu krótkiego filmu przedstawiającego przygotowanie do bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze (szczegóły w REGULAMINIE).
Rowerem po drodze

Rowerzysta jest obowiązany:

 • w pierwszej kolejności korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
 • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się chodnikiem lub po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli w pobliżu nie ma drogi przeznaczonej dla ruchu rowerów, kierujący jednośladem powinien korzystać z pobocza. Jeśli jednak stan nawierzchni lub inne warunki nie sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z pobocza, wtedy dopiero może poruszać się po jezdni jak najbliżej jej prawej krawędzi.

Rowerzysta na chodniku:

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

 • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z dzieckiem na rowerze

 • Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.
 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.
 • Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zatrzymać rower i przeprowadzić go bezpiecznie na drugą strone jezdni.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

 • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
 • czepiania się pojazdów,
 • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
 • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
 • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami, i tak:

 • zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
 • jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
 • przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi,
 • kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *