zachmurzenie umiarkowane
16°
16°
piątek
Reklama
Biblioteka w czasie pandemii
22 kwietnia 2020 r. | 12:36
0

Ograniczenia w związku z koronawirusem to również zamknięte biblioteki. Zamknięte dla wypożyczających.  Ale praca w bibliotece to nie tylko obsługa odwiedzających.

Pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Koniecpolu z uwagi na brak odwiedzin w placówkach wykorzystują czas na wymagające skupienia prace techniczne związane z księgozbiorem, takie jak:

1. sporządzanie protokołów ubytków książek zdezaktualizowanych i zaczytanych, przeznaczonych do selekcji przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego w Częstochowie; wykreślenie z inwentarza i usunięcie kart z katalogów,

2. przygotowanie dokumentacji do skontrum kontrolnego zbiorów, które w BPMiG przeprowadzone zostanie przez instruktorów z Biblioteki Publicznej w Częstochowie,

3. dokładne przeglądanie ofert wydawniczych, czytanie recenzji, wybór, zakup i opracowanie nowości,

4. wzmożenie prac nad tworzeniem katalogu elektronicznego (do wprowadzenia w 2020 roku pozostało ok. 15% zbiorów),

5. poprawianie estetyki księgozbioru poprzez wymianę sygnatur i zniszczonej folii, aktualizacja niektórych działów wg najnowszych zaleceń Biblioteki Narodowej, zmiana rozdzielaczy,

6. czytanie prasy fachowej, planowanie pracy z czytelnikami.

Wśród prac wykonywanych w bibliotece ważne miejsce zajmuje też pozyskiwanie funduszy ze źródeł zewnętrznych. I tak złożone zostały wnioski o dofinansowanie m.in. w programie Biblioteki Narodowej „Zakup Nowości Wydawniczych do Bibliotek” oraz w realizacji zadania p.t. „Spotkajmy się w bibliotece” w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.  Zgłoszono udział w kolejnej edycji programu Instytutu Książki p.n. „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Udało się pozyskać materiały edukacyjne z Fundacji Dominiki Kulczyk, które będą pomocne w planowaniu prac z dziećmi i młodzieżą.

Biblioteka Publiczna w Koniecpolu to różnego rodzaju działania dla dzieci i dorosłych. Niektóre z nich, na czas pandemii, zostają przeniesione na strony facebook’a Domu Kultury w Koniecpolu i Biblioteki Publicznej w Koniecpolu. Zapraszamy najmłodszych do słuchania bajek w ramach „Czytania na dywanie” a dorosłych do dzielenia się wrażeniami z przeczytanych książek – „Przeczytałam – Polecam”.

Zofia Kaniewska, Arleta Olszewska – Lorin /UMiG KoniecpolDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *