zachmurzenie duże
20°
19°
sobota
Reklama
Dobry Start od lipca tylko elektronicznie
30 czerwca 2021 r. | 09:04
0

Program „Dobry Start”, którego kolejna edycja rozpoczyna się 1 lipca, będzie realizowany wyłącznie elektronicznie – zapowiedziała minister Marlena Maląg podczas briefingu w Poznaniu. Pozostałe zasady programu pozostają bez zmian.

Od pierwszego lipca rusza kolejna edycja Programu „Dobry Start”. Będzie on realizowany wyłącznie elektronicznie. – Epidemia COVID-19 pokazała, że skuteczne funkcjonowanie państwa to szerokie wprowadzanie usług cyfrowych, elektronizacja i automatyzacja wszelkich procesów – mówiła minister Marlena Maląg podczas briefingu w Poznaniu.

Bezpieczeństwo i szybkość

Przykładami mogą być Polski Bon Turystyczny czy Dodatek Solidarnościowy, wypłacany osobom, które na skutek pandemii utraciły pracę. Są one od początku realizowane wyłącznie elektronicznie. – To gwarantuje bezpieczeństwo i szybkość – argumentowała minister Maląg.

Kolejnym świadczeniem jest wypłata środków na wyprawkę szkolną w programie „Dobry Start”. Od 1 lipca wnioski będzie można składać wyłącznie przez bankowość elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny.

– Rodzice coraz częściej korzystają z tej drogi – mówiła minister Maląg. – Na początku funkcjonowania programu elektronicznie wnioskowało ok. 40 proc. rodziców, dziś jest ich już ponad 70 proc.

Osoby niemające dostępu do sieci będą mogły skorzystać z mobilnych punktów internetowych, uruchomionych w placówkach Poczty Polskiej i innych instytucjach państwowych. Operatorem programu będzie ZUS, który zawarł już odpowiednie porozumienia w tej sprawie.

Zasady bez zmian

Zasady programu nie ulegną zmianie. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje każdemu uczącemu się do 20 roku życia, a uczniom z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 roku życia. Wnioski będzie można składać do końca listopada.

– Dobry Start to potężne wsparcie w ramach polityki prorodzinnej. Do rodzin trafiło już w jego ramach ok. 4 mld zł, a korzysta z niego każdego roku 4,5 mln uczniów – podsumowała minister Maląg. Dzięki elektronizacji budżet oszczędzi w ciągu 11 lat ok. 0,5 mld zł. – Te środki zostaną przeznaczone na kolejne programy prorodzinne, m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy  –  zadeklarowała minister.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *