Stowarzyszenie o nazwie Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego powstało podczas założycielskiego Zgromadzenia Ogólnego Członków, wśród których znajdują się gminy i powiaty Subregionu.
Działalność Stowarzyszenia jest w dużej mierze związana z koordynacją, planowaniem i wdrażaniem Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Północnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Przystąpienie Gminy Koniecpol do Stowarzyszenia niesie ze sobą szereg korzyści wynikających z uczestnictwa w procesie planowania lokacji środków inwestycyjnych, jak również szeroko rozumianej współpracy między samorządami wchodzącymi w skład Subregionu.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego przedstawiciele gmin i powiatów podpisali akt przystąpienia do Związku.
Przewodniczącym został Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Oprócz Matyjaszczyka, w skład Zarządu Związku weszli: Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk, Burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Starosta Częstochowski Krzysztof Smela, Wójt Przyrowa Robert Nowak, Starosta Kłobucki Henryk Kiepura.
Związek Gmin i Powiatów Subregionu Północnego będzie zajmował się upowszechnianiem i rozwojem idei samorządności lokalnej. Jego zasadniczym celem jest ochrona wspólnych interesów członków Związku – czyli gmin i powiatów, które będą współdziałać na rzecz efektywnego wykorzystania środków unijnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Związek ma dbać o wspomaganie członków w realizacji zadań własnych i zleconych.
Ważnymi zadaniem Związku będzie reprezentowanie i wyrażanie opinii oraz wspólnych interesów gmin i powiatów Subregionu Północnego w stosunku do administracji rządowej i wojewódzkiej. Członkowie będą również zajmować się przygotowaniem modelu współpracy samorządów w związku z perspektywą gospodarczą na lata 2021-2027.
Dzięki powstaniu Związku, samorządy leżące na terenie Subregionu będą miały większe możliwości w rozwijaniu współpracy i wymiany informacji z Sejmikiem i Zarządem Województwa Śląskiego i parlamentarzystami, a także mogą liczyć na wsparcie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.
Zakres zadań Związku obejmuje również działania z zakresu opiniowania aktów prawnych, inicjatyw prawodawczych, rozwoju gospodarczego, kulturalnego, oświatowego i społecznego, ochrony środowiska, ładu przestrzennego, wymiany kulturalnej, edukacyjnej i sportowej, wspólnych przedsięwzięć gospodarczych itp.
Jest to więc inicjatywa, za którą stoi troska o rozwój aktywnego samorządu, podejmującego aktywność w szerokim zakresie z pożytkiem dla wszystkich członków. /Powiat Myszkowski/