zachmurzenie duże
-0°
-2°
piątek
Reklama
Kształcenie na odległość – rekrutacja ORPEG
12 sierpnia 2021 r. | 12:07
0

Rodzicu, planujesz wyjazd lub przebywasz z rodziną za granicą? Chcesz, aby Twoje dziecko kształciło się w języku polskim i sprawnie się nim posługiwało? Zapisz je do szkół w systemie kształcenia na odległość (on-line) koordynowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Rekrutacja trwa.

Szkoły w systemie kształcenia na odległość

Szkoły w systemie kształcenia na odległość (szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące) są koordynowane przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. W roku szkolnym 2020/2021 w kształceniu na odległość uczestniczyło blisko 1500 uczniów w 84 krajach na całym świecie.

Dziecko ma do wyboru jeden z dwóch planów nauczania:

  • uczniowie polscy spełniający obowiązek szkolny w szkołach lokalnych za granicą realizują ramy programowe kształcenia uzupełniającego (przedmioty: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce);
  • uczniom, którzy z uzasadnionych względów nie są w stanie realizować obowiązku szkolnego w miejscu swojego pobytu za granicą, system kształcenia na odległość umożliwia naukę w ramowym planie nauczania.

Korzyści z kształcenia na odległość

Kształcenie w szkołach koordynowanych przez ORPEG jest bezpłatne. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Istotne miejsce w programie szkół zajmują obchody świąt państwowych i rocznic historycznych, co pozwala uczniom lepiej zrozumieć własną tożsamość. Doskonalenie znajomości języka polskiego umożliwia także utrzymywanie stałego kontaktu z dziadkami, rodziną i rówieśnikami, którzy mieszkają na co dzień w Polsce.

Korzyści z kształcenia na odległość to m.in.:

  • możliwość otrzymania świadectwa szkolnego oraz legitymacji, które są ważne na terenie Polski;
  • dostęp do materiałów dydaktycznych – uczniowie szkoły podstawowej mają możliwość wypożyczenia podręczników szkolnych; w klasach 1-3 szkoły podstawowej wydawane są również bezzwrotne zeszyty ćwiczeń;
  • możliwość przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego – uczniowie realizujący ramowy plan nauczania przystępują do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego;
  • bezproblemowy powrót do polskiego systemu edukacyjnego, np. na czas studiów;
  • możliwość udziału w Konkursie Literatury i Języka Polskiego – Konkurs jest przepustką do udziału w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego; zdobycie tytułu finalisty bądź laureata uprawnia m.in. do zwolnienia z egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz przewiduje szereg udogodnień w procesie rekrutacyjnym na wybrane uczelnie wyższe; tytuł laureata Olimpiady upoważnia do uzyskania stypendium Ministra Edukacji i Nauki.

Szczegółowe informacje na stronie ORPEG (zakładka „Kształcenie na odległość”). /MEiN/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *