zachmurzenie duże
20°
19°
sobota
Reklama
fot. Dom Kultury w Koniecpolu
Niedopełnienie obowiązków, czy zwykła nieznajomość prawa?
31 stycznia 2020 r. | 09:29
3

Dlaczego Dom Kultury w Koniecpolu nie posiada Biuletynu Informacji Publicznej, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, na którym publikowałby swoje sprawozdania finansowe, oświadczenia majątkowe i podstawowe informacje na temat jednostki? Według Arleta Olszewska - Lorin - dyrektora Domu Kultury w Koniecpolu - powodem są pieniądze i program naprawczy.

Dom Kultury w Koniecpolu został utworzony uchwałą Rady Miejskiej Nr XVII/93/15 z dnia 29 października 2015r. Ponieważ Gmina Koniecpol była objęta wówczas programem postępowania naprawczego odnoszącego się do finansów publicznych, wszelkie wydatki czynione były w sposób niezwykle oszczędny i pod nadzorem RIO oraz Ministra Finansów. Po zakończeniu procedury postępowania naprawczego rozpoczęto realizację szeregu działań. W tym zakresie uruchomienie BIP Domu Kultury planowane jest na pierwsze półrocze 2020 r. - twierdzi Olszewska - Lorin.

Pozwoliłem sobie w tej sprawie wystosować zapytania do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, Ministerstwa Finansów i Burmistrza Koniecpola. Według mnie, brak uruchomienia BIP Domu Kultury, to zwykłe niedopełnienie obowiązków służbowych lub po prostu nieznajomość prawa. Zasłanianie się brakiem pieniędzy (100-200 zł miesięcznie) i nadzorem różnych instytucji, jest nieporozumieniem.

Potwierdziło mi to biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Według którego "wydatki związane z utworzeniem BIP nie są wydatkami związanymi z promocją gminy i nie podlegają ograniczeniom, o których mowa w art. 240a ust. 5 ustawy o finansach publicznych".

Podobnego zdania jest Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, według której program postępowania naprawczego dotyczył budżetu gminy Koniecpol, a nie dotyczył bezpośrednio Domu Kultury w Koniecpolu, który jest odrębną jednostką posiadającą osobowość prawną działającą w formie instytucji kultury. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1983 z późn. zm.) instytucja kultury prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.

Dlaczego zatem dyrektor Arleta Olszewska - Lorin niedopełnienie obowiązków służbowych w postaci nieuruchomienia BIP Domu Kultury, zasłaniała programem naprawczym? Pozwoliłem sobie zadać to pytanie Burmistrzowi Ryszardowi Sulidze. Niestety, mimo prośby o dostarczenie oficjalnego stanowiska do naszej redakcji, nie odpowiedział na moje pytania.

Pozostawiam to do waszej oceny.

PAWEŁ GĄSIORSKI3 odpowiedzi na “Niedopełnienie obowiązków, czy zwykła nieznajomość prawa?”

 1. Patriot pisze:

  To jest nasz obowiązek parzyć władzy na ręce zwłaszcza że brak opozycji. Opozycji to my. Jak można popełnić taką gafę, to świadczy o pewnych standardach niekompetencji i braku podstawowej znajomości przepisów, a prawnik gdzie ?

  90
  2
 2. Rekord pisze:

  I tak dostanie nagrodę od burmistrza

  70
  10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *