pochmurnie
-5°
-6°
poniedziałek
Reklama
Oszukał seniorkę na “niemieckiego lekarza”
16 września 2021 r. | 11:29
0

Komisariat Policji w Koniecpolu prowadzi sprawę dotyczącą oszustwa. W sierpniu ofiarą oszusta, podającego się za niemieckiego lekarza, padła mieszkanka powiatu częstochowskiego. Straciła prawie 33 tysiące euro. Apelujemy o rozwagę i zachowanie czujności w kontaktach, zawieranych za pośrednictwem sieci internetowej. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję.

Policjanci prowadzą szereg akcji profiolaktyczno-edukacyjnych, by mieszkańcy miasta i powiatu nie tracili dorobku życia. Wciąż aktualny jest apel do seniorów, by nie ulegali presji oszustów, którzy podszywają się pod członków rodziny, czy policjantów. Coraz częściej też na przestępcze sztuczki dają się nabierać młodzi ludzie. Najczęściej padają ofiarą cyberprzestępców, którzy w internecie dokonują szeregu oszustw pod różnymi legendami, wykorzystując najnowocześniejsze techniki. Oszuści zawsze mają tylko jeden cel – wzbogacić się czyimś kosztem.

O tym, że przestępcy nie mają żadnych skrupułów przekonała się mieszkanka powiatu częstochowskiego. Kobieta za pośrednictwem internetu nawiązała kontakt z osobą, która podawała się za niemieckiego lekarza. W ciągu zaledwie miesiąca kobieta uwierzyła, że rozmawia z mężczyzną, który na stałe mieszka na terenie Niemiec. Oszust, poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia, zdobył zaufanie kobiety, która uwierzyła w dobre intencje swojego rozmówcy. Po krótkiej, jedynie wirtualnej znajomości napisał, że przebywa w Iraku na misji pokojowej i został napadnięty przez terrorystów. Zdążył jednak nadać do niej paczkę zawierającą ważne dokumenty oraz pieniądze i prosił, by kobieta odebrała ją w miejscu swojego zamieszkania. Kobieta miała przelać na wskazane konto prawie 4 tysiące euro, aby paczka „przeszła” pomyślnie kontrolę celną w Hiszpanii. Następna informacja, jaką otrzymała dotyczyła kontroli celnej w Polsce. Tym razem firma kurierska zażądała 94 tysięcy złotych za certyfikat potwierdzający, że w przesyłce nie ma „brudnych pieniędzy”. Kobieta wykonała kilka przelewów na łączną kwotę 29 tysięcy euro. W międzyczasie fałszywy lekarz prosił swoją ofiarę o wykonanie jeszcze jednego przelewu na leczenie chorego syna. Wtedy kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i powiadomiła policję. /KMP w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *