zachmurzenie duże
12°
10°
poniedziałek
Reklama
fot. hbrp
Policja z Koniecpola ostrzega. Uważajcie na oszustwa na fotowoltaikę
20 października 2021 r. | 09:00
0

Komisariat Policji w Koniecpolu ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują wszelkie sposoby, by wzbogacić się kosztem innych ludzi. Przestępcy posłużyli się metodą „Na fotowoltaikę” i dzięki niej wyłudzają dane osobowe, a następnie za ich pomocą zaciągają kredyty nawet na kilkadziesiąt tysięcy złoty.

Fotowoltaika w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej osób, decyduje się na montaż odnawialnych źródeł energii. Sytuacja ta spowodowała, że na rynku pojawiło się dużo nowych firm, oferujących panele słoneczne w atrakcyjnych cenach. Często pod takimi okazjami kryją się działania oszustów, którzy chcą przywłaszczyć sobie oszczędności innych osób lub wyłudzić ich dane osobowe.    Przestępcy są bardzo dobrze zorganizowani i przygotowani do swojej roli. Osoby nawet przez chwilę nie wątpią nieraz w wiarygodność przedstawionej oferty, co skutkuje podpisaniem umowy, która zawiera dane wrażliwe nowych nabywców.

Żeby uchronić się przed tego typu działaniami przestępców, należy przestrzegać kilku zasad:

  • zwracać uwagę na małe firmy oferujące sprzedaż i montaż instalacji w bardzo krótkim czasie i na niezwykle korzystnych warunkach,
  • zachować czujność w przypadku, gdy osoba podająca się za przedstawiciela danej firmy pod pretekstem analizy naszych potrzeb, chce uzyskać dane wrażliwe w celu przygotowania oferty,
  • Nie podpisywać umów in blanko i dokładnie czytać ich treść,
  • każdorazowo sprawdzać firmę, z którą mamy zamiar podpisać umowę w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zwracając uwagę od kiedy funkcjonuje dane przedsiębiorstwo oraz jaki ma kapitał zakładowy,
  • nie wpłacać z góry umówionej kwoty za wykonanie usługi,
  • starać się wybierać firmę o stabilnej pozycji na rynku, która może się pochwalić wcześniejszymi osiągnięciami inwestycyjnymi.

 

Policjanci apelują o czujność i dokładne przyglądanie się każdej ofercie. Niekiedy zbyt pochopne decyzje mogą skutkować stratą pieniędzy oraz powierzeniem w nieodpowiednie ręce danych wrażliwych. /KGP, UG Lelów/



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *