zachmurzenie duże
20°
19°
sobota
Reklama
fot. UMiG
Tylko miasto może uratować zespół parkowo – pałacowy w Koniecpolu?
24 sierpnia 2020 r. | 12:00
7

Kwestia zagospodarowania Zespołu parkowo – pałacowego w Koniecpolu stanowi dzisiaj jedną z najważniejszych spraw do rozwiązania na terenie Miasta i Gminy Koniecpol. Obiekt wzniesiono w XVII wieku z inicjatywy Koniecpolskich, najpierw wojewody sieradzkiego Aleksandra a później jego syna hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego. W kolejnych wiekach zamek obronny stopniowo podlegał przebudowie w kierunku pałacu – rezydencji.

Na przestrzeni lat zmieniało się także otoczenie najpierw Zamku a później Pałacu. Zbudowano przypałacowe oficyny dla pracowników i służby, a także park oraz oczko wodne służące wypoczynkowi i rekreacji. Dla potrzeb zamieszkujących w pałacu rodów arystokratycznych wzniesiono także kaplice pod wezwaniem św Michała Archanioła. Cały kompleks zmieniał także swoich właścicieli. Po znamienitym rodzie Koniecpolskich jego właścicielami byli w kolejności: Lubomirscy, Czapscy i Potoccy ostatni jego przedwojenni właściciele. Przez cały okres swojego istnienia Pałac spełniał szereg rozmaitych funkcji: obronne, mieszkalne, reprezentacyjne, gospodarcze, a także pełnił funkcje szpitala podczas I wojny światowej. Kres kompleksowi w opisywanej formie położyła II wojna światowa i pożar jaki strawił obiekt. Cały obszar po wojnie był kompletną ruiną, zniszczoną i zdewastowaną. Po II wojnie światowej tereny przypałacowe objęła reforma rolna i upaństwowienie. Pałac wraz z przyległościami oddano w ręce dopiero co powstałych: Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. Ówczesna dyrekcja zakładu podjęła decyzje o odbudowie kompletnie zrujnowanego Pałacu przydzielając mu zupełnie nową funkcje – Domu Kultury. Po kilkuletnich pracach polegających na odbudowie obiektu, oddano w użytkowanie Dom Kultury, który nosząc rozmaite nazwy na przestrzeni lat pełnił swoją funkcje przez blisko pół wieku. Koniecpol i Chrząstów ( obecnie dzielnica Koniecpola) w powojennej historii przynależały do następujących struktur administracyjnych: Koniecpol należał do powiatu radomszczańskiego w woj. łódzkim.

Po połączeniu z Chrząstowem w jedno miasto od 1960 r. całość była częścią powiatu włoszczowskiego w woj. kieleckim. W 1975 r. na podstawie nowego podziału administracyjnego kraju Koniecpol stał się częścią nowo powstałego woj. częstochowskiego. W 1999 r. wprowadzono kolejną reformę administracyjną na podstawie której miasto Koniecpol przynależy do powiatu częstochowskiego w woj. śląskim. Na przestrzeni blisko pół wieku w różnych realiach ustrojowych i administracyjnych Pałac wraz z otoczeniem swą: wielkością ,magią, pięknem. zachwycał. Pod wrażeniem jego specyficznego, unikatowego klimatu byli: sekretarze, wojewodowie, dygnitarze partyjni a także przedstawiciele władz państwowych różnych szczebli. Po wojnie Pałac hetmana Stanisława Koniecpolskiego pełnił dwie zasadnicze funkcje: kulturalną i sportową. Sam Pałac był Domem Kultury funkcjonującym pod wieloma różnymi nazwami. W jego skład wchodziło szereg instytucji. Wejście do obiektu inicjował wielki hol stanowiący miejsce spotkań zwłaszcza młodzieży – znajdujący się na parterze. Tuż obok swoją siedzibę miała Biblioteka Publiczna składająca się z trzech izb: wypożyczalni, czytelni oraz magazynu woluminów. Na końcu kondygnacji mieściła się klubo – kawiarnia, podobne kawiarenki mieściły się w baszcie oraz części piwnic. Same piwnice oprócz klubu bilardowego gościły także klub sportowy „Pilica Koniecpol”. Na pierwszym piętrze znajdowała się najpiękniejsza w okolicy bardzo klimatyczna sala kinowa z mającym tutaj siedzibę stacjonarnym kinem „Pilica”. Na scenie w pałacu hetmana Koniecpolskiego oprócz wyświetlania filmów, organizowano liczne spektakle i przedstawienia.

Cyklicznie organizowano akademie z okazji świąt państwowych, oraz rocznic jakie obchodziły : szkoły, zakłady pracy oraz same miasto Koniecpol. Sala kinowa była także gościem licznych spotkań, wesel, zabaw sylwestrowo – noworocznych, studniówek, balów choinkowych organizowanych przez zakłady pracy dla dzieci swoich pracowników, zabaw karnawałowych oraz niezliczonej liczby dyskotek dla młodzieży. Obok sali kinowej znajdowało się zaplecze artystyczne między innymi magazyn kostiumowy. Drugie piętro i poddasze pełniły funkcje administracyjne dla Pałacu oraz siedzibę dla wielu sekcji sportowo – kulturalnych jakie znajdowały się w Pałacu. W oficynach przypałacowych znajdowały się: Zespół Szkół Zawodowych oraz mieszkania pracownicze, później powstały tam: Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Po wojnie odrestaurowano park budując w nim amfiteatr oraz parkowe oświetlenie. Muszla koncertowa była sercem koniecpolskiej kultury w ciepłe wiosenne, letnie oraz jesienne dni. Podobnie jak w przypadku sali kinowej muszla gościła wiele imprez kulturalnych takich jak: rocznice organizowane przez zakłady pracy, Dni Koniecpola, dożynki czy szereg festynów jakie przyciągały w plener rzesze mieszkańców Koniecpola i okolic. Uzupełnieniem całości był basen oraz hotel. Koniecpol przez blisko pół wieku miał jeden z najdłuższych, największych powierzchniowo i najpiękniejszych basenów zarówno jeśli chodzi o woj: kieleckie, częstochowskie jaki śląskie.

Lata świetności oraz funkcjonowania Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Koniecpolu datujemy na rok 2012. Wtedy to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przekazuje Pałac i jego otoczenie reprezentantowi rodziny Potockich. Ci po paru latach sprzedają całość kieleckiemu przedsiębiorcy. Od tego czasu dawny OKSiR umiera z roku na rok niszczejąc coraz bardziej. Nie interesuje się nim jego właściciel który nabył obiekt, ciekawe tylko po co skoro nic z nim nie robi. Jego los niestety jest także obojętny władzom Koniecpola. Pomimo licznych obietnic składanych przed ostatnimi wyborami samorządowymi zarówno przez Burmistrza jaki radnych Rady Miejskiej, miasto do tej pory nic nie zrobiło aby uratować symbol ziemi koniecpolskiej od ostatecznej zagłady. Również służby odpowiedzialne za państwowy nadzór nad zabytkami nic w tej kwestii nie robią.

Czy Pałac w Koniecpolu można uratować i przywrócić mu dawny blask?
Oczywiście że tak, należy podjąć w tym celu natychmiastowe działania. Przede wszystkim właścicielem Pałacu na powrót powinno zostać miasto Koniecpol. Prywatny inwestor Pałacu nie sprawdził się. Obecny właściciel prowadzi Pałac na skraj przepaści. Gdyby jakiś inny inwestor był zainteresowany Pałacem i miał wobec niego jakieś sensowne plany już dawno podjął by działania w celu ich realizacji. Tylko miasto może uratować Zespół parkowo – pałacowy od finalnego upadku.

Skąd wziąć środki na wykupienie Pałacu?
Jak wiemy obecny właściciel pragnie za wszelką cenę pozbyć się niechcianego obiektu, Pałac jest wystawiony do sprzedaży na portalach internetowych, właściciel zbił także jego cenę, gdyby miasto przystąpiło do negocjacji można by jeszcze bardziej zbić jego cenę do rozmiarów umożliwiających jego wykup. Z posiadanych informacji wynika iż właściciel Pałacu ma obowiązek uiszczania podatku od nieruchomości z tytułu całego obiektu na rzecz gminy. Pałac można przejąć w rozliczeniu za ten podatek. Kupno obiektu może być także rozłożone na raty tak aby znacząco nie obciążyć budżetu gminy. Wreszcie w ramach rozliczenia można przekazać tereny rolne lub inne zbędne gminie nieruchomości na poczet wykupu kompleksu.

Jak zagospodarować Pałac i skąd wziąć środki na jego remont?
Na obecną chwile należy przede wszystkim zabezpieczyć Zespół parkowo – pałacowy przed dalszym jego niszczeniem i dewastacją. Chodzi tutaj o zabezpieczenie wejść do obiektów oraz okien w kondygnacji parterowej za pomocą płyt OSB. W pierwszej kolejności należy zagospodarować park poprzez: usunięcie zbędnych zalegających w parku gałęzi i konarów drzew, posprzątaniu śmieci zalegających w parku, wykoszenie traw oraz krzaków, a także naprawienie ławek. Chodzi o jak najszybsze udostępnienie tego terenu dla Mieszkańców Koniecpola oraz okolicznych miejscowości. Park w przyszłości mógłby stanowić doskonałe miejsce dla wypoczynku i rekreacji zarówno młodych jaki starszych Mieszkańców. Może stanowić miejsce dla rodzinnych spotkań, odpoczynku ze znajomymi, spacerów z psami, wycieczek rowerowych a także miejscem dla amatorów biegania czy nordic walking. Należałoby także pozyskać środki zewnętrzne na odbudowę zniszczonej muszli koncertowej i reaktywowania letniej strefy kultury w postaci plenerowych festynów na świeżym powietrzu. Przed laty Koniecpol słynął w okolicy z tego typu imprez. Dzisiaj imprez o charakterze otwartym już się w Koniecpolu nie organizuje. Imprezy które władze miasta inicjowały na miejskim placu w Rynku okazywały się niewypałem. Rynek nie ma takiego uroku i klimatu jaki miał i może mieć park. Teren wyłożony betonową kostką nie spełnia takiej funkcji. Drugą bardzo ważną kwestią jest zagospodarowanie basenu znajdującego się za Pałacem. Kiedyś koniecpolskie kąpielisko było największym i najładniejszym krajobrazowo w okolicy. Dzisiaj w Koniecpolu w porze letniej nie ma gdzie się wykąpać. Zalew który znajduje się za Urzędem miasta nie spełnia takiej funkcji. Obiekt ten nadaje się dla amatorów wędkowania, nie dla wczasowiczów czy amatorów sportów wodnych.

Co z Pałacem i oficynami?
Przede wszystkim priorytet to zabezpieczenie ich przed dalszą degradacją. W późniejszym czasie aplikowanie o środki zewnętrzne na remont obiektów. Można korzystać ze środków unijnych. Wskazane jest też pozyskanie środków z ministerstwa kultury na remont zabytków. Pałacowi należy przywrócić funkcje kulturalne jakie przed laty wspaniale wypełniał. Chodzi tutaj o bibliotekę, klubokawiarnie czy sale kinową. Sala jaka jest w koniecpolskim pałacu była największą na naszym terenie. Dzisiaj jeśli ktoś zechce zorganizować jakąś uroczystość: wesele, studniówkę, bal karnawałowy jest zmuszony do skorzystania do ofert innych gmin gdyż na terenie Koniecpola tak dużej sali jaka była w Pałacu po prostu nie ma. Sala jaka znajduje się w remizie strażackiej przy ulicy Szkolnej nie rekompensuje utraty sali kinowej. W przypadku oficyn można powrócić do organizacji Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jest także inny pomysł na ich wykorzystanie. Przed laty w czasach istnienie OKSiR Koniecpol był miejscem organizacji licznych zgrupowań grup kulturalnych a zwłaszcza sportowych. Obiekt był zapełniany latem a także w innych porach. Mówimy tutaj o hotelu oraz domkach campingowych które istniały w parku a później koło hotelu. Dzisiaj domków już nie ma i nie ma sensu na ich przywracanie. Bazę hotelową oprócz hotelu mogą stanowić pałacowe oficyny po ich uprzednim remoncie. W Koniecpolu oprócz stadionu klubu „Pilica”: płyta główna oraz boisko boczne mamy także inne obiekty sportowe które mogą przyciągnąć potencjalne grupy sportowe. Do tych obiektów należy zaliczyć: hale sportową przy szkole podstawowej Nr 2, wraz z pełnym zapleczem sanitarnym i pełnowymiarowymi boiskami do gier zespołowych, Sale gimnastyczna przy Zespole Szkół przy ulicy Armii Krajowej, dwa boiska „Orlik” przy szkołach podstawowych Nr1 i Nr 2. Koniecpol jest położony geograficznie w woj. śląskim gdzie występuje dużo sekcji sportowych, stąd właśnie przed laty przyjeżdżało do nas dużo sekcji sportowych na zgrupowania. W pobliżu Koniecpola znajdują się także inne większe miasta np.: Częstochowa, Radomsko, Myszków czy Włoszczowa które również mogą generować potencjalnych zainteresowanych do korzystanie z całego kompleksu.

Kwestia ratowania Zespołu parkowo – pałacowego w Koniecpolu przed jego ostateczna zagładą i jego zagospodarowanie na przyszłość powinny stanowić dla Koniecpolan ale przede wszystkim dla władz miasta jeden z priorytetów działań. Pałac hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków w historii naszego kraju, jest najstarszym zabytkiem tej ziemi jaki zachował się do naszych czasów. Jest to najbardziej rozpoznawalny obiekt kojarzony z naszym miastem jest tez jego symbolem. Kiedyś był symbolem rozkwitu, rozwoju i połączenia tradycji z nowoczesnością dzisiaj niestety symbolem: upadku, kurczenia się i degradacji.

Pałac a konkretniej „Dom Kultury” w Pałacu dla dwóch a może i trzech pokoleń Koniecpolan był drugim domem. Dzisiejsi Koniecpolanie to sieroty po pałacu. Inwestycje gminne polegające min na: budowie remizy przy ulicy Szkolnej z przeznaczeniem pod Centrum Kulturalne, zagospodarowanie zalewu za siedzibą Urzędu czy budowa siłowni plenerowej na osiedlu nie rekompensują straty jaką dla mieszkańców było i jest do dzisiaj utrata kompleksu. Nawet jeśli uda się zagospodarować tereny po KZPP i stworzyć tam miejsca pracy dojdzie do sytuacji że głównymi ich beneficjentami będą Mieszkańcy okolicznych gmin a nie Miasta i Gminy Koniecpol. Kto będzie chciał mieszkać w miasteczku gdzie możliwość spędzania wolnego czasu zwłaszcza w porze wiosennej i letniej jest ograniczona do minimum?

Mieszkańcy7 odpowiedzi na “Tylko miasto może uratować zespół parkowo – pałacowy w Koniecpolu?”

 1. Pałac pisze:

  Uważam że Pałac należy wykupić od prywatnego właściciela i starając się o fundusze na konserwacje zbytków dotacje unijne doprowadzić do użytku na potrzeby mieszkańców-Radni powinni zadecydować dla Koniecpola to duża szansa aby młodzi nie wyjeżdżali ,mieli gdzie spędzać czas,radni powinni patrzeć w przyszłość!!

  195
  9
 2. milka pisze:

  Włodarze nic.nie zrobią bo interesu na tym nie zrobią A co za tym idzie kasy na lewo nie wezmą. To sie im nie oplaca. Wszak nie raz udowodnili, ze w dupie maja dobro mieszkancow. Ich stac na to, zeby zapewnic rodzinie rozrywke niekoniecznie w kpolu. Mam.nadzueje ze szybko sie ra ich samowolka,skonczy.

  171
  3
 3. Wiesci gminne pisze:

  Ciekawe czy Rysiu juz brame zrobil w ramach robot w szkole. Bo bramę i ogrodzenie w szkole robią A u niego nagle też zlikwidowali ogrodzenie przy domu..dziwny zbieg okoliczności ??

  145
  1
  • Pedagog pisze:

   PAN burmustrz dalej rozdaje karty. Wiesc niesie ze zatrudnil w szkole swoja siostre juz emerytke zreszta. Chemii bedzue uczyc. Mlodym etaty sie zabiera zeby rodzine upchnąć…skandal. Ciekaee jaki poziom wiedzy dzueci wyniosa. Po raz kolejny rozdawnosc etatow dla rodziny jest wrecz skandaliczna. Kto nastelny prosze pana Burmistrza,??

   133
   3
   • Swojak pisze:

    ta pani ma kilka etatow plus emerytorka. Swietlica, liceum.i teraz podstawowka. A dla innych figa z makiem. Doigracie sie panoaie

    94
    • Patriora pisze:

     Uwaga Uwaga!!!! Wlodarze krytyki nie,znosza…Wiesc gminna niesie, ze Szef naslal.Policje na niezadowolona petentke. Takze tego zle mowic o wladzy nie wolno. Grozi aresztem.. Nabor do zlobka za to jest. Ciekawe skoro.rodzice maluszkow pracy nie maja bo tak wlodarze o nich dbaja. Swoich obsadzaja na stanowiskach dka nas ciemnoty (wg nich) pracy ni ma. To na co zlobek. Nie tedy droga do sukcesy panowie.

     39
     1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *